Два основних типи фундаментів для відкатних воріт — бетонний та палево-гвинтовий. Обидва мають свої переваги та особливості, які варто врахувати при виборі оптимального варіанту для конкретного проєкту.
Бетонний фундамент — це найпоширеніший варіант для відкатних воріт. Його основою є бетон з внутрішнім каркасом з арматури і привареним зверху швелером. Він міцний і надійний, здатний витримати великі навантаження. Однак, бетонний фундамент досить трудомісткий у зведенні і вимагає певних навичок і обладнання.
Підготуйте місце для фундаменту. Воно повинно бути рівним і очищеним від рослинності.
Оптимально розчистити майданчик з запасом, щоб зі всіх сторін був мінімум 1 м доступу по рівній зручній поверхні, щоб копати яму, встановлювати опалубку було зручно. Додатково сплануйте, де саме буде бетон (чи привозний, чи той, який ви замісите власноруч). Якщо бетон готовий привозний — місце для вивантаження має бути розташоване так, щоб з дороги до нього могла задом під’їхати вантажівка для розвантаження бетону.
Розрахуйте розмір та об’єм фундаменту, виходячи з маси воріт, ширини проєму, інтенсивності їх використання та інших факторів. Викопайте траншею потрібної глибини і ширини (не менше 30 см) в залежності від розміру і ваги воріт. А також від глибини промерзання ґрунту у вашій місцевості, від 1–1.5 м.
До розмірів фундаменту з кожної сторони додайте сантиметрів по 20 для встановлення опалубки.
На дно траншеї укладіть «подушку» — шар щебеню та білого дрібного піску. Жовто-помаранчевий грубий пісок дає усадку, його не бажано використовувати. Розрівняйте пісок та утрамбуйте його вібромашиною.
З 12+ мм арматури зваріть каркас — 4+ вертикальних арматурини з кожного боку зваріть між собою поперечинами розміром з ширину швелера, і дві такі “башти” з арматури приваріть до швелера вертикально знизу. Наверх має виходити рівна сторона швелера.
Зробіть опалубку — дерев’яні щити, які б обмежували розтікання бетону і тримали його в потрібному місці та розмірі. Кожен щит має гладку поверхню з дощок 20+мм товщиною з внутрішньої сторони (вона буде направлена всередину, гладкою поверхнею дерев’яних щитів — до бетону), і планки, якими збиті ці дошки — з зовнішньої сторони.
Опалубку надійно скріпіть між собою довгими цвяхами або шурупами. Адже після заливання бетону її почне розпирати зсередини. Також встановіть в декількох місцях упори, які будуть утримувати щити, коли бетон почне давити своєю масою в боки.
Встановіть закладну в траншею, закріпіть її декількома каменями, щоб вона була нерухомою, коли будете заливати бетон і на закладну почне давити бетон. Ретельно виставіть по рівню «0» верхній край швелера.
Розташуйте поруч з ямою ємність, в якій ви замішаєте бетон, щоб не далеко носити готову суміш. Якщо ви не маєте можливості розташувати місце замісу бетону поруч і вимушені витратити час на те, щоб доставити тачкою порції готового бетону і вже витратили 10-15 хвилин, краще наступні партії з ємності спочатку перемісити заново, адже цемент в бетоні вже «взявся» за цей час (прийняв певну форму і осів), і варто ретельно перемішати, щоб бетон знову повільно тік, а не падав шматками.
Обережно заливайте бетон, щоб не зсунути закладну з швелером. Декілька разів за процедуру заливання бетону виміряйте рівнем, чи зберігає швелер горизонтальне положення.
Якщо поки ви заливали бетон, він вже частково «взявся» і падає шматками, а не повільно тече — тоді після того, як ви залили весь бетон, скористайтеся вібромашиною, щоб його ущільнити.
На останок особливо ретельно вирівняйте верхній шар бетону, щоб він був максимально гладкий — це важливо і з технологічної точки зору, не лише з естетичної.
Гладкий верхній шар бетону технологічно важливий, тому якщо ви його зробили, вода з опадів буде стікати, а не впитуватись в бетон. А в холодну пору року, коли температура близька до мінусової, вода всередині бетону небезпечна, бо з її перетворенням на лід стінки бетону почнуть тріскатись.
Фундамент сохне впродовж 28 днів
Кожного дня за можливості поливайте бетон водою. Оберігайте його від механічних впливів та прямого сонячного світла (на етапі «закріплення» бетону ультрафіолетове випромінювання від сонячних променів для бетону є небезпечним). За можливості в перші дні злегка присипте сирий бетон тонесеньким нещільним шаром сухого чистого цементу — це створить тонесеньку скоринку у вигляді цементного покриття і зробить зовнішній шар бетону кріпшим.
Переваги бетонного фундаменту:
Недоліки бетонного фундаменту:
Палево-гвинтовий фундамент — це більш сучасний варіант, який набирає все більшої популярності. Він простий у зведенні, не вимагає спеціального обладнання і підходить до будь-якого грунту. Однак, палево-гвинтовий фундамент потребує ретельного розрахунку кількості і місця розташування палей, щоб витримувати великі навантаження.
Процес закладки палево-гвинтового фундаменту для відкатних воріт:
Переваги палево-гвинтового фундаменту:
Недоліки палево-гвинтового фундаменту:
Тепер порівняємо процес закладки обох типів фундаментів, щоб зрозуміти який з них найкраще підійде для ваших воріт.
Обидва типи фундаментів мають свої переваги та можуть бути використані для відкотних воріт в залежності від специфіки проєкту, бюджетних обмежень та вимог до термінів виконання. Обговоріть з фахівцями СП Прем’єр та врахуйте всі переваги та недоліки, щоб зробити найбільш вдалий вибір для вашого проєкту.